Z cest (I.)


logo 360 vhledVedle u stolu sedí muž, mladý, výrazné rysy a velké oči jakoby podtrhnuté tmavou linkou, vypadá jako vozataj asyrského vojska z nástěnných maleb, takže první odhad je na Izraelce. Těch je tu skoro jako zrnek písku v Negevské poušti. Ale ukazuje se, že je z Kolumbie. Což je zajímavé, ale co opravdu překvapí, že on je opravdu vozataj. Svého vozíku.

 

 

Nejde o samotný fakt, že je vozíčkář. Ale o to, kde jsme. Údolí Spiti leží vysoko v indických Himalájích. Vedou sem kamenité, prašné cesty, na nichž se našincům svírá žaludek při pohledu na urvané krajnice a bůhví kolika set metrové srázy pod nimi. Vysokohorská pustina, jen pár městeček a vesnic. A on sem přijel na vozíku. Sám! Úplně sám cestuje po Indii, kdo v této zemi byl, může si snad představit jak nepředstavitelné to je.

Povídá, že strávil noc v Ki gompě. Gompa znamená tibetsky klášter, čili v klášteře Ki. Ki Gompa je v údolí Spiti ten nejznámější, nejnavštěvovanější, největší, nejvíce fotogenický klášter, stojí na malém kopci a zdálky vypadá jako středověký hrad. V jeho mnoho staletí starých zdech pobývá až 250 mnichů. Z jeho střechy je úžasný výhled na široké údolí a horské štíty, které jej stráží. Pobýt zde přes noc či na více dní mohou v jeho útrobách za nevelký peníz i příchozí poutníci.

Když k nim přibyl i soused od vedlejšího stolu, bylo prý už pozdě k večeru. Mniši jej přijali, dokonce mu nabídli nocleh zdarma, ale s podmínkou ať následující den co nejdříve odjede. Divil se proč. Odpověď zněla, že se bojí, protože je na vozíku a nemohou se o něj tedy postarat. Ale já nepotřebuju, aby se o mě někdo staral, řekl jim, postarám se o sebe sám. Ale mniši trvali na svém. Byl, jak řekl svými slovy „kicked out“, tedy vykopnut. Buddhistickým mnichům nestačila síla staletých mouder a nekonečného soucitu, aby přijali vozataje z Kolumbie. 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP