Viděno z dálavy


pohled do dálky ilustraceV Thajsku je dnes abnormální hic, říkali jsme si s kamarádem, když při potulování zemí úsměvů začaly únorové teploty stoupat. Obdobně abnormálně působily zprávy z naší kotlinky a ze světa, když jsem jednou za čas zabrousil na české zpravodajské servery.

 

 

 

Nejde jen o to, že informace o ledovce na silnicích nám zněly velmi vzdáleně a nepatřičně, když jediný led poblíž byl ten, co plaval v nápojích hostů restaurací a barů. Ovšem prazvláštní a bizarní směs zpráv z domova a ze světa občas vypadala, že si z nás snad jejich autoři dělají legraci. Snad proto, aby nás na papírovost a komičnost naší společnosti a světa upozornili? Ovšem opak je pravdou, myšleno to bylo vážně a chce se po nás, abychom to i vážně brali. Nejde snad o to, že by nebyly ty zprávy a informace pravdivé. Tedy do té míry jak lze zkratkovitě a většinou tendenčně popsat události světa politiky, sportu, dvouhlavých dětí v Indii, utečenců, teroristů a návodů na šťastný život s pravým partnerem či na dobrý rozchod s nepravým, každopádně s každým jak mít úžasný sex. A co provedl Trump a Miloš Zeman.

Ale je to guláš, možná spíše eintopf, vaření pejska s kočičkou, krmě, po které je zákonitě špatně od žaludku. Nebo když si na ni zvyknete, podobně jako na potraviny plné chemie a dochucovadel, tak pak přestanete vnímat jejich pachuť a postupné otravování těla a ducha.

Na tohle pak docela pomáhá na čas třeba odjet. Pryč. Mimo náš kulturní vzorec. A když pak na cestě chytíte ještě nějakého místního bacila a řešíte hlavně blízkost toalety, to je pak bonus navíc. A pak sehnat nějaký kvalitní sprej na komáry. A to, co to teď přeběhlo kolem, je jen neškodná ještěrka, v pořádku. Místní pivo je drahé a ne moc dobré, ale v tom vedru vážně bodne. Prostě běžné věci. Třeba kde mají v ulici dobré kari. Pohled na zapadající slunce nad mořem či tropickými kopci, banánovníky, ananasovníky a smažené kobylky. Ještě jsme neochutnali žábu.

Vážně se tvářící témata naší domoviny i globální mohou pak vypadat jinak. Stejně tak i záležitosti našich životů se mohou jinak vykreslit. Získají novou perspektivu. Vidíme je z větší dálky a odstupu. A třeba i vidíme, že to, co je nám překládáno médii i naší vlastní proměnlivou myslí, nemusíme jen tak slepě baštit. Jsou i jiné chutě na tom světě. 

Nu ano, není to žádný neotřelý, nový a pronikavý vhled. Ale na to je v Thajsku abnormální hic.         

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP