Zatrnutí


raketa karikaturaPřed pár dny mi při čtení zpráv ze zahraničí zatrnulo a to se mi moc nestává. To když USA na základě rozkazu Donalda Trumpa rozbombardovali základnu, ze které měla údajně vzlétnout letadla a provést chemický útok. Vůbec nehodlám řešit, zda byl úder oprávněný, zda chemický útok skutečně spáchaly Asadovy síly.

 

 

 

Za prvé jak můžu vědět, co a jak bylo, za druhé vlastně nevidím až tak velký rozdíl v tom, když někoho rozseká na kaši či mu urve končetinu raketa, granát nebo skončí v nemocnici či na krchově po zásahu plynem.  Ano, jsem pro zákaz chemických zbraní, stejně jako jsem pro zákaz používání jakýchkoli jiných zbraní proti lidem, kteří si chtějí prostě žít své životy.

Ukázalo se zde ale, že současný americký prezident je zřejmě opravdu naprosto nevyzpytatelný člověk reagující dle momentální nálady a impulsů. A dle nich je schopný rozpoutat si takhle k obědu třeba třetí světovou. Nezbývá než doufat, že muž na druhé straně šachovnice, Putin, zachová klid a rozvahu. A že kromě nějakých těch siláckých prohlášení se prostě ve finále s Američany nějak dohodne a tu děsnou a vleklou záležitost v Sýrii se budou snažit skutečně nějak vyřešit.  Že se už snad vystřílelo dost raket a nábojů, vyzkoušeli všechny nové zbraně v akci, dost na, to aby se zbrojařské lobby na chvíli uspokojily. Že už je přece jasně vidět, že tam není žádná vítězící ani dobrá strana. Zkrátka se nějak dohodnout a odstavit všechny ty okolní státy, které si tam rozjely války za své zájmy. Naivní? Možná. Ale tak si říkám, že už to prostě trvá moc dlouho. A není tam žádná ropa.

Překvapila mě také dost vlažná odezva na tyto události v českých médiích. Možnost rozpoutání války USA a Ruska se všemi možnými konsekvencemi tu asi nikoho moc neoslovila. S ohledem jaké pseudokauzy se tu rozebírají horem spodem to je s podivem. Že by znak otrlosti naší mediální obce, která tyto události bere jaksi s nadhledem, doufejme, že zdravým? Anebo že by to bylo tím nastupujícím jarem? Jak se všechno začíná zelenat, kvést, vonět. Jak síla prýští ze země a my jsme jí omámeni. Už si můžeme dokonce sednout venku na pivko. Kdo by pak myslel na válku

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP