Fejeton: Podzimní a měsíční


 

lítačka a víno ilustraceNa našich několika řádkách se letos požehnaně urodilo hroznů. Hroznů, nikoli vína, jak říkají v Čechách. Víno je až to, co se pije, opije a pak zpívá. Tak jsem je posbíral, vylisoval a dal kvasit. Je to krásně barevné ve třech sklenicích. Bílé, červené, růžové. Takže na něco to vedro a sucho dobré bylo. A že teda bylo, dole na Moravě, kde stojí rodiček dům, nepršelo pořádně od dubna do konce srpna. A pak, jako kdyby to naplánovali, napršelo pořádně na poslední prázdninový víkend. Jasně se řeklo, tak, léto končí a škola volá.

 

 

 

Bylo to v ulicích vidět, když jsem zamířil zpět ku Praze, těch vyšňořených školáků různého věku. A ty fronty před prodejnami kuponů MHD v Praze! Divil jsem se, že si moderní digitální mládež už dávno nekupuje jízdné online. Leč brzy jsem pochopil. Ten podnik s děsně dlouhým názvem, tedy nějaké ty hlavy rádoby moudré v něm, se rozhodly o zlepšovák. Že prý už nebude třeba ani hrát s otevřenými kartami, ani lítat, ani se někde validovat, že stačí třeba jen karta kreditní. Záměr asi v podstatě i chvályhodný, škoda, že až poté, co do předchozích projektů se nalily stamiliony. Ovšem záměr nestačí. Ještě je třeba, aby to fungovalo. Což jsem zjistil, když jsem si chtěl koupit měsíční, že se neděje. Jat hněvem spravedlivých, napsal jsem rozhořčený výkřik na uvedený oficiální mail dopravního podniku. S pocitem, že to stejně k ničemu nebude, ale aspoň abych svou frustraci vyjádřil i na správném místě, než být jen protivný na okolí, které se mě ptalo, proč se to u toho počítače tak vztekám.

 

K mému nemalému překvapení jsem dostal odpověď. Paní či slečna Věra mi sdělila, že systém jest přetížen. Ha – zřejmě tvůrci nečekali, že jej lidé budou potřebovat používat. A dala mi i rady, které se zdálo, že k ničemu nejsou. Když jsem jí to už s menším rozhořčením věda, že nekomunikuji pouze s automatickým robotem, napsal, nevzdala to, poslala jiné. A Hosana, sláva na výsostech, asi na podesáté (tato číslovka není symbolem pro nadsázku, myslím, že to bylo víckrát) se mi podařilo se registrovat a pak i koupit měsíční. Sice tedy přes jiné stránky než ty Dopravního podniku Hlavního města Prahy, přes tu lítací kartičku, ale přece. Prý je to propojené. Ještě jsem tedy nebyl kontrolován, ale mám zaplaceno a mám to černé na bílém v mailu. Kdyby něco.

 

A nejen hroznů, i švestek se urodilo požehnaně. Ale pro ně to vedro a sucho už tak dobré nebylo. Velká část jich popadala před dozráním, další se tváří sušeně již na stromech. Ale na pár litrů slivovice by to mělo stačit. A nějaké nasušit, třeba bába udělá i povidla. Jsou i jabka. Co s nimi? Asi půjdou taky kvasit, jen nutno je předtím podrtit. A samozřejmě vše je třeba nejdřív nasbírat. Ořechy taky, samozřejmě. A první rok začala plodit oskeruše. A zřejmě se už i vypršelo. Takže se nemůžu u Prahy moc zdržovat, použiju čerstvou měsíční a poletím zas do sadu.

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP