20 let a 100 000 dobrovolníků


EDS logo 20 letEvropská dobrovolná služba (EDS) je součástí programu Erasmus+. Umožňuje mladým lidem (ve věku 17-30 let) dobrovolně pomáhat po celé Evropě i mimo ni a podporuje organizace v poskytování dobrovolnických příležitostí.

 

 

„Jedním ze současných cílů EDS je přilákat nové organizace, které doposud nevyužívají programu Erasmus+ a zároveň chceme napomáhat již stávajícím organizacím s nabízením více dobrovolnických příležitostí. Důraz klademe na rozmanitost dobrovolnických projektů a oslovení firem zapojených do iniciativy Corporate Social Responsibility (CSR – Společenská odpovědnost firem), regionálních a místní ch institucí, EDS obr 1sportovních organizací a organizací pracujících s mládeží,“ říká Petr Syruček, koordinátor Evropské dobrovolné služby.

Od roku 2014, kdy se stala EDS součástí programu Erasmus+ , bylo v České republice schváleno 108 projektů EDS. Zapojilo se do nich 242 zahraničních dobrovolníků přijíždějících do českých organizací ze všech zemí Evropy, nejčastěji z Německa, Francie a Španělska. Naopak 163 českých dobrovolníků vyjelo do zahraničí prostřednictvím 101 akreditovaných organizací, které mohou vysílat i přijímat dobrovolníky. Nejčastějšími destinacemi pro české dobrovolníky jsou Belgie, Francie, Španělsko a Slovensko.

V Olomouckém kraji působí v současné době dvě organizace a tři dobrovolníci. Jedná se například o dobrovolnici Lolu Tognacca z organizace United Games of Nations - Czech Republic.  Lola přijela do ČR na začátku února z Francie a zdrží se 8 měsíců, aby pomohla 3 organizacím s jejich projekty, naučila se něco nového a získala zkušenosti osobní i pracovní. Díky spolupráci více institucí (United Games of Nations, Akademik Sport Centra Univerzity Palackého a Domu dětí a mládeže Olomouc) je její pracovní program dostatečně pestrý a může si vyzkoušet spoustu rozličných aktivit. A nutno říct, že Lola tuto možnost využívá, jak jen to jde. Věnuje se administrativě a kancelářské činnosti, propagaci (včetně tvorbě plakátů a jiných materiálů), pomáhá s dokumentací aktivit, je animátorem na akcích pro děti a mládež a v létě jí čekají dva plné měsíce táborů a kurzů. V neposlední řadě pomáhá přijímající organizaci plánovat největší projekt letošní sezóny a to výměnu mládeže v Olomouci, na které se sjedou účastníci z mnoha zemí. V rámci projektu se Lola také učí Českému jazyku.

Evropská dobrovolná služba vznikla v roce 1996 jako pilotní projekt Evropské komise. Program doposud dal příležitost 100 tisíc mladým dobrovolníkům podílet se na tom, v co věří. EDS dobrovolníci pomáhali uprchlíkům, dětem i starším, pomohli k nápravě životního prostředí, stejně jako se podíleli na organizaci mnoha kulturních akcí a dalších zajímavých projektů.

EDS obr 2K příležitosti 20. výročí spustila Evropská dobrovolnická služba kampaň "EVS 20". Kampaní chce vyjádřit otevřenost EDS všem mladým lidem bez ohledu na jejich původ nebo kvalifikaci a také zdůraznit fakt, že mladí lidé dobrovolnictvím získají nové dovednosti a posílí své uplatnění.

Tibor Navracsics, komisař pro vzdělávání, kulturu, mládež a tělovýchovu, říká: "Během 20 let dala EDS mladým lidem příležitost vycestovat do zahraničí, poznat jiné kultury, navázat nová přátelství a rozvíjet důležité dovednosti během práce, na které jim záleží. Není se čemu divit, že tolik mladých lidí se toho chce stát součástí. Můj vzkaz pro národní i regionální instituce, mládežnické i sportovní organizace napříč Evropou tedy zní: staňte se součástí Evropské dobrovolnické služby ještě dnes a přivítejte mladé dobrovolníky ve vaší organizaci."

 V roce 2016 se Evropě uskuteční rozmanité spektrum akcí a aktivit. Více informací naleznete na sociálních sítích pod hashtagem #EVS20. Organizace a mladí lidé, kteří by se chtěli zapojit do kampaně EVS 20 nebo se podívat na události v jejich blízkosti, mohou navštívit stránku EVS20 na Evropském portálu pro mládež (http://europa.eu/youth/evs20) nebo kontaktovat národní kancelář Erasmus+ (http://www.naerasmusplus.cz).

 

 

 

 

 Základní informace

Mladí lidé, kteří dostanou příležitost konat dobrovolnou činnost v zahraničí, obdrží finanční podporu, která má za účel pokrýt jak cestovní a životní náklady, tak i kapesné, pojištění a slevovou kartu.
V roce 2014 se programu EDS v rámci Erasmus+ zúčastnilo téměř 10 000 dobrovolníků. S aktuálním rozpočtem, který je k dispozici, očekáváme během období 2014 až 2020 poskytnutí podpory až 100 000 dobrovolníků.
Online databáze organizací a příležitostí dává rovný přístup k mezinárodnímu dobrovolnictví pro mladé lidi, kteří nemusí disponovat silnou organizační sítí.
Účelem Dobrovolnické databáze je dát mladým lidem se zájmem o dobrovolnictví šanci najít ten správný projekt a pomoci se s organizacemi spojit. Naopak organizace účastnící se EDS mohou v této databázi inzerovat volná místa – a rozhodně jim doporučujeme tak učinit.

Pro více informací, prosím kontaktujte:
Mgr. Jitka Novotná
Media relations DZS
GSM: 723 540 511
email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
www.dzs.cz

Dům zahraniční spolupráce
Dům zahraniční spolupráce (DZS) je příspěvková organizace zřízená Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, která zajišťuje styky se zahraničními subjekty v oblasti školství a vzdělávání.
Více informací o aktivitách DZS je k dispozici na www.dzs.cz.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP