Skripal nevěřil, že by ho Rusové mohli zabít


 

Urban výřez přebalBývalý špión si ale časem uvědomil, že po něm jdou…

 

 

 

 

Sergej Skripal, který byl otráven nervovým jedem Novičok, nebyl zprvu vůbec ochotný připustit, že by ho Rusové chtěli zabít. Podle nové knihy autora Marka Urbana „The Skripal Files“ (Případ Skripal)Urban přebal ruský špión i přes to, že předával za úplatu informace britské MI6, zůstal nezvratně ruským vlastencem.

 

Potom, co byl on a jeho dcera otráveni Novičokem snažil se s danou situací vyrovnat, uvádí autor knihy, který je novinářem v BBC.

 

Letos v březnu oba málem zemřeli, a když se Sergej Skripal po pěti týdnech probral k vědomí, čelil psychologickým důsledkům. V neposlední řadě se musel vyrovnat s tím, že byl cílem úkladného vražedného útoku vedeného Kremlem.


Zatímco mezi Londýnem a Moskvou zuřila informační válka, Skripal se zotavoval v salisburské nemocnici a proti všem prognózám se britským lékařům pomocí nových terapeutických postupů podařilo Skripala a jeho dceru vyléčit a zachránit jim život.

 

Autor knihy „Případ Skripal“, která vyšla tento týden, popisuje řadu svých setkání během léta v roce 2017, kdy ruský agent žil poklidným životem ve zdánlivě bezpečném úkrytu v domě patřícího MI6 v Salisbury.

 

Mark Urban uvádí, že se Skripal velmi zdráhal, aby jej mohl přímo citovat a to slovy: „Podívejte se, máme z Putina strach!“ Sice nevěřil, že jemu osobně něco hrozí, ale přesto se vyhýbal jakýmkoli osobním prohlášením, aby jeho dcera Julie (*1984) a syn Saša (*1974) mohli běžně jezdit do Moskvy.

 

Dále se v knize píše o tom, že Skripal strávil většinu svého času sledováním prokremelského vysílání státní ruské televize První kanál. Přestože se nechal vydržovat v domě placeném MI6, řada jeho názorů se ztotožňovala s pohledem Kremlu, a to především, co se týče velmi napjatých ruských vztahů s Ukrajinou.

 

Agent Skripal je vycvičený parašutista a bez váhání podpořil Putina v roce 2014 při obsazení Krymu. S despektem se vyjadřoval o Ukrajincích, jako o „ovcích, které musí mít dobrého pasáka“. Odmítal také názor, že by ruská vojska operovala na východu Ukrajiny, když v jejich možnostech bylo dostat se až do Kyjeva.

 

Kniha však nedává odpověď na otázku a motiv, proč by měla GRU, ve které Skripal působil, mít zájem ho zabít právě ve chvíli před volbami v Rusku. Přitom podle britské vlády jsou Alexandr Petrov a Anatolij Vladimirovič Čepiga (dosud známý jako Ruslan Boširov) příslušníky ruské vojenské zpravodajské služby GRU.

 

Mark Urban potvrzuje, že Skripal byl po svém příchodu do Velké Británie v roce 2010 informován zpravodajskými službami, že je nadále sledován. Přitom v roce 2011 cestoval do USA a v roce 2012 byl v České republice a Estonsku. Urban také píše o tom, že tento agent byl loni v létě týden ve Švýcarsku, kde podal informace jejich tajným službám.

 

Ani tyto cesty nedávají dostatečné vysvětlení, proč by Skripal měl být zabit nervově paralytickou látkou ze sovětské éry Novičokem.

 

Existují ale nové detaily ze Skripalova života, které nyní Britové odhalili. V létě roku 1996 ho ve Španělsku kontaktoval neznámý vojenský důstojník MI6 v době, kdy byl Skripal služebně na ruské zahraniční misi v Madridu. Předtím působil na Maltě a byl členem španělské rezidentury GRU.

 

Za tři tisíce dolarů předal Skripal informace o organizaci a řízení GRU. V této činnosti pokračoval až doby, kdy byl odvelen do Moskvy. Nejsou ale přitom žádné důkazy o osobním setkání s britskými agenty, zato jsou uvedené podrobné informace psané Skripalem neviditelným inkoustem do knihy.

 

Skripalova manželka Ludmila při cestě do Španělska doručila tuto knihu důstojníkovi MI6. Od tohoto britského agenta dostal Skripal dárek – anglickou chaloupku, kterou si později vystavil na poličku ve svém domě v Salisbury.

 

Mark Urban ve své knize popisuje, jak byl Skripal odhalen kontra-agentem ve španělské tajné službě a v roce 2004 zadržen.

 

Současný pobyt Sergeje Skripala není známý a Julie Skripalová uvedla, že by se chtěla vrátit do Ruska, ale zatím se nezdá, že by se k tomuto kroku chtěla rozhodnout.

 

 

• Mark Urban: The Skripal Files - The Life and Near Death of a Russian Spy

Vydalo nakladatelství Pan Macmillan 2018

ISBN 9781250207739

 

 

Mark Urban (*1961) je historik (především vojenská historie), novinář, nyní zahraničně-politickým editorem BBC programu Newsnight a mimo uvedenou knihu The Skripal Files napsal řadu dalších například: Soviet Land Power, War in Afghanistan, Big Boys Rules, Rifles, Task Force Black, The Tank War & The Edge. Dříve pracoval jako expert vojenství v redakci deníku The Independent. V letech 1993 a 1994 byl blízkovýchodním zpravodajem BBC. Rovněž působil jako reportér při jednotkách armády USA a Velké Británie. Sledoval a byl přítomný řadě důležitých zahraničních událostí počínaje bosenskou válkou a konče boji v Afghánistánu.

 

Článek „Sergei Skripal initially did not believe Russia tried to kill him – book“ přeložil Mirko Radušević.

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP