Generál Franco nemá klid


Údolí padlých. Foto: Sebastian Dubiel, Wikipedia, CC BY-SA 3.0Generál Francisco Franco (1892–1975), bývalý španělský diktátor, nemá ani po více než čtyřiceti letech od smrti klid. Španělská vláda po mnohaměsíčních diskuzích rozhodla, že jeho ostatky přemístí z takzvaného Údolí padlých, kde je obrovské mauzoleum stále cílem jeho obdivovatelů.

Vše se má odehrát do 28. března, tedy ještě před vyhlášenými mimořádnými parlamentními volbami. Francova rodina dostala lhůtu k rozhodnutí, kde ostatky svého předka pochovat. Ale vznikl další problém: Rodina koupila hrob v katedrále Almuneda v centru Madridu. S tím ale vláda nesouhlasí, protože se obává, že by vzniklo opět další poutní místo pro pravicové extremisty.

Franco tedy nebude mít asi ještě dlouho klid. Jeho rodina, ale také řada konzervativních španělských politiků záměr socialistické vlády kritizuje. Šéf Lidové strany (PP) Pablo Casado řekl, že je nezodpovědné otevírat už zhojené rány.

Odpůrci přemístění ostatků Franca se ještě mohou odvolat k nejvyššímu soudu. Všechno to má ještě aktuální vnitropolitické souvislosti. Socialistická vláda přišla kvůli konfliktu kolem Katalánska o podporu katalánských koaličních partnerů a musela vyhlásit předčasné volby. Podle řady analytiků je v očekávaných volbách pravděpodobné vítězství pravice, takže nakonec možná bude vše jinak.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP