Nový filipínský zákon vyžaduje, aby každý student zasadil nejméně 10 stromů


Filipínský parlament schválil zákon, který ukládá školákům a studentům zasadit deset stromů, než budou připuštěni k závěrečným zkouškám. Podle prognóz by tak během jedné generace mohlo být vysazeno přes půl miliardy stromů.

Silnice lesem na Filipínách. Foto: James Connolly, Unsplash

 

Zákon o absolvování Graduation Legacy for the Environment definuje vzdělávací systém jako „místo pro šíření etického přístupu k přírodě a udržitelného využívání jejích zdrojů mezi mladými lidmi, ze kterých vychová sociálně odpovědné a uvědomělé občany“.

Gary Alejano, jeden z autorů nové normy, řekl portálu Evening Standard: „S více než 12 miliony žáků základních škol, pěti miliony středoškoláků a téměř půl milionem absolventů vysokých škol tato iniciativa zajistí, že každý rok bude vysazeno nejméně 175 milionů nových stromů."

Dodal, že výpočty počítají i s tím, že přežije jen zhruba 10 procent výsadby. Přesto to znamená 525 milionů stromů během jedné generace. „Chceme především vychovávat mladé lidi, aby si osvojovali tento přístup,“ zdůrazňuje Gary Alejano. Autoři zákona doufají, že v budoucnu se bude mládež sama od sebe podílet na péči o planetu.

Dohled nad projektem bude mít filipínské ministerstvo školství, životního prostředí a přírodních zdrojů a ministerstvo zemědělství, a také Komise pro vysokoškolské vzdělávání. Budou rozhodovat, jaký typ stromů vysazovat a kam. Existují také doporučené oblasti pro výsadbu: lesní pozemky, mangrovové a chráněné oblasti, civilní a vojenské rezervace, opuštěné důlní lokality a další. Upřednostněna pak bude jednoznačně výsadba původních druhů.

Zákon je dalším krokem Filipín vstříc udržitelnému rozvoji. Následuje nedávnou iniciativu v oblasti životního prostředí, kterou je používání banánových listů namísto jednorázových plastových obalů v supermarketech.

Kritici tvrdí, že na Filipínách již existuje několik zákonů o zalesňování a nová norma je nadbytečná. Vláda by podle nich měla přijít s jedním konsolidovaným zákonem. Pro nás je nicméně důležitá i zpráva, kterou Filipíny posílají do světa: je potřeba začít něco dělat. I malé kroky na úrovni jednotlivých zemí mohou mít vliv, ačkoliv je jasné, že globální změna bude vyžadovat globální řešení a bez velkých hráčů to nepůjde.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP