Analytik Trita Parsi: Bude válka USA s Íránem?


Krize na Blízkém a Středním východě, která se vzhledem k vývoji v Sýrii začala zdánlivě uklidňovat, nabírá nové otáčky. Tentokrát kolem Íránu. Švýcarský list Neue Zürcher Zeitung se pokusil najít odpovědi u analytika, který má k této oblasti velmi blízko. Trita Parsi je prezidentem Národní íránsko-americké rady, privátní organizace, která chce podporovat civilní vztahy mezi Íránem a USA. Narodil se v Íránu, ale jako dítě uprchl s rodiči do Švédska, odtud se pak dostal do USA.

Prezident Národní íránsko-americké rady Trita Parsi. Foto: Profimedia

 

Pane Parsi, americký prezident Trump ve volebním boji v roce 2016 slíbil, že ukončí americké války a přivede jednotky z Blízkého východu domů. Teď se ale konflikt s Íránem zostřuje. Jak to všechno souvisí – chce Trump novou válku?

Trump pochopil, že americká veřejnost má těchto válek dost. A pravděpodobně opravdu chtěl vojenskou angažovanost USA v zámoří ukončit. Teď se ale v Bílém domě obklopil neokonzervativními poradci, kteří sledují úplně jinou agendu. Jediné, co spojuje Trumpa s jeho poradcem pro národní bezpečnost Johnem Boltonem a ministrem zahraničí Mikem Pompeem, je jejich odpor k nukleární dohodě s Íránem. V ostatních záležitostech mají rozdílné názory.

 

Trump se nechal slyšet, že je připraven vést s Teheránem přímé rozhovory. Bývalý ministr zahraničí John Kerry tomu však zabránil. Údajně radil Íráncům, aby s Trumpem nejednali. To zřejmě ukazuje, že Trump by jednat chtěl, nebo ne?

Myslím si, že Trump je vážně ochoten s Íránem mluvit. Ale k tomu, aby k takovým rozhovorům došlo, zvolil bizarní taktiku: vyvíjení maximálního tlaku odstoupením od atomové dohody a stále tvrdšími sankcemi. Ale tento přístup zcela jistě nebude vůči Íránu fungovat. Jediný výsledek „maximum pressure“ bude, že Írán také oficiálně odstoupí od jaderné dohody a konflikt bude dále eskalovat. Bolton se přitom snaží Trumpa ujišťovat v tom, že maximálním tlakem mohou Íránce donutit k ústupkům.

 

Jaký záměr tím Bolton sleduje?

Bolton chce docílit vojenské konfrontace s Íránem. Tento cíl sleduje už přes dvacet let. Je to stará agenda neokonzervativců.

 

Jak to vypadá?

Když Irák a Írán v osmdesátých létech vedly válku, řekl tehdy Tárik Azíz, ministr zahraničí Saddáma Husajna, že by raději žil vedle šesti malých Íránů než vedle jednoho velkého. Tak uvažuje i Bolton. Nakonec se jedná o geopolitiku. Ze stejných důvodů vidí Bolton invazi USA do Iráku v roce 2003 jako úspěšnou válku. Odstraněním režimu Saddáma Husajna Amerika Irák destabilizovala a vyřadila jako regionální mocenský faktor. Irák od té doby nepředstavuje pro Ameriku a její spojence žádné ohrožení. Něco podobného chce teď Bolton provést s Íránem.

 

Chce Bolton Írán rozbít podle etnických a náboženských hranic? Také Írán je multietnická společnost, ve které Peršané tvoří jen polovinu obyvatelstva.

Boltonovi jde o vyřazení Íránu jako regionální mocnosti a konkurenta Američanů a jejich spojenců. Přitom ale současně signalizuje ochotu k rozhovorům. Chce například umožnit výměnu zajatců. Ale Bolton usiluje o to, aby se takové informace k Trumpovi nedostaly. Místo toho mu předkládá takové pohádky, jako například, že Kerry Iráncům radí, aby s Trumpem nejednali. 

 

Andreas Mink, Neue Zürcher Zeitung am Sonntag. Přeložil: Miroslav Pavel.

Celý rozhovor, ve kterém Trita Parsi mimo jiné říká, jak by asi vypadala válka USA s Íránem a jakou úlohu hraje Izrael, najdete v aktuálním čísle Literárních novin 6/2019, které je právě na stáncích.

O předplatné Literárních novin si můžete napsat na adresu Korunní 104, 101 00 Praha 10 či e-mailem  Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript  nebo zavolejte na 234 221 130, 800 300 302 (bezplatná linka). Jejich elektronickou podobu si můžete koupit ZDE.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP